Rozwój każdego dnia

Kilka miesięcy temu jadąc samochodem miałem okazję  słuchać wywiadu radiowego z redaktorem Markiem Gaszyńskim. Na zadane przez prowadzącego pytanie – „z czym się Panu kojarzy dzień codzienny?” padła odpowiedź – Rozwój.  Na pozór odpowiedź ta nie wydaje się oryginalna, ale czy na pewno? Redaktor Gaszyński to człowiek niezwykle doświadczony (rocznik 1939), i wciąż bardzo aktywny. W jego ustach ta odpowiedź zabrzmiała niezwykle wiarygodnie i powraca w mojej pamięci.

Czy rzeczywiście skojarzenie rozwoju z dniem codziennym jest powszechne? Z moich obserwacji wynika, że nie? Gdy zapytamy skutecznego przedsiębiorcę czy musi się dalej rozwijać, mimo że osiągnął sukces z pewnością usłyszymy odpowiedź twierdzącą. Doświadczeni managerowie wiedzą, że brak rozwoju dla firmy oznacza stagnację i konkurencja na rynku może nas wyprzedzić, jeśli nie ta najbliższa, to może z innego regionu, kraju itd. To są pewne dogmaty biznesu.

Czy z takim samym przekonaniem podchodzimy do rozwoju osobistego? Z tym jest gorzej. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro już ma jakieś konkretne wykształcenie, zdobyło konkretny zawód to jest to wartość na całe życie i może na tym zakończyć. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli swoje całe życie zawodowe spędzimy w jednej branży, nie możemy zapominać, że cały czas rynek poddawany jest zmianom, np. zmiany popytu,  postęp technologiczny. Jeśli ja się nie zmieniam, nie rozwijam to moja wartość na tym rynku obniża się, to inni decydują za mnie, a w skrajnej sytuacji  mogę wypaść poza nawias.

Czy mam na to wpływ? Oczywiście!!! Nie mogę zapominać o tym, że bez względu na to, na jakim jestem etapie muszę się rozwijać. Jeśli mija kolejny rok mojej pracy to powinienem zadać sobie pytanie, czego przez ten rok się nauczyłem? Jak wzrosły moje kompetencje?  Jeśli minął rok i nic, nie posunąłem się chociaż krok do przodu w swoim rozwoju to jest to w pewnym sensie rok stracony. Co mogę zrobić, żeby to się nie powtórzyło?  Dla każdego z nas rozwój może oznaczać co innego, sami jednak jesteśmy jego inicjatorem. Jesteśmy kowalami własnego losu. Pamiętajmy, że rozwój może odbywać się zarówno w pracy jak i poza nią, na różnych obszarach –  rozwój każdego dnia …

O autorze:
Tomasz Nalewajko

Cześć, jestem Tomek. Jestem człowiekiem, którego głównym zainteresowaniem jest… inny człowiek. Patrzę, słucham, obserwuję. Ten blog to moje ciekawsze (lub mniej) wnioski o nas samych. Przyjemnego czytania!
Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.