Jak napisać skuteczne CV?

Twoje CV z dużym prawdopodobieństwem nie zostanie przeczytane w całości – przeciętnie rekruter potrzebuje od kilku do kilkunastu sekund na wyłonienie z niego najważniejszych informacji. Niestety błędy, nieuporządkowanie, a przede wszystkim niedopasowanie aplikacji do oferty od razu rzucają się w oczy. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach tak, aby dać przyszłemu pracodawcy dokładnie to, czego szuka, a sobie – szansę na udział w rozmowie rekrutacyjnej.

Zanim wyślesz swoje CV:

Upewnij się, że zaaplikowałeś na stanowisko, którego zakres zadań odpowiada temu, w czym masz choć częściowe doświadczenie oraz, że spełniasz większość oczekiwań i wymagań pracodawcy.

 

KROK 1. CV DOPASOWANE DO KONKRETNEJ OFERTY

To rozwiązanie wymaga czasu i dodatkowej pracy, a jednocześnie to najlepsze, co możemy Wam polecić. Doświadczony rekruter zauważy różnicę pomiędzy CV „taśmowo” wysyłanym do wielu firm, a takim, które przygotowaliśmy specjalnie na potrzeby danej oferty pracy.

Jak to zrobić? Jeśli czujesz, że to praca idealna dla Ciebie pokaż przyszłemu pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem. Dowiedz się więcej o firmie, do której aplikujesz, a potem jeszcze raz, wnikliwie przeczytaj ofertę. Czy w firmie X stawia się na pracę zespołową? Jakie projekty się tam tworzy? Czy X poszukuje pracownika obeznanego w świecie nowych technologii? Wykorzystaj każdą część swojego CV, aby pokazać, że spełniasz te kryteria i będziesz świetnie pasować do zespołu. Napisz o podobnych projektach, które już udało Ci się zrealizować, napisz, jakie technologie lubisz wykorzystywać w pracy, daj znać czego nowego się uczysz, podkreśl, że dobrze pracuje Ci się w grupie. Powodzenia!

człowiek piszący przy biurku

KROK 2. TWOJA SPECJALIZACJA I TWÓJ CEL

W nowoczesnych szablonach CV znajduje się miejsce na krótki opis swojej osoby lub zdefiniowanie celu zawodowego. To świetny pomysł, warto korzystać z tego rozwiązania. Jeśli od lat pracujesz w branży HoReCa i … masz już dość – swoje doświadczenie możesz z powodzeniem przenieść na inne płaszczyzny. Pod warunkiem, że rekruter nie założy, że się pomyliłeś i nie doczytałeś oferty. Już na wstępie zaznaczając, że zmiana branży to coś, do czego aktywnie dążysz, zwiększysz swoje szanse na udział w rozmowie.

 

KROK 3. OBOWIĄZKI I ZADANIA

Należy je pokrótce opisać przy każdym stanowisku. Koordynator, specjalista czy konsultant w każdej firmie mogą mieć inny zakres odpowiedzialności czy obowiązków. Jeśli zarządzałeś zespołem, realizowałeś ciekawe projekty albo osiągnąłeś sukces – koniecznie się tym pochwal. Z punktu widzenia przyszłego pracodawcy najważniejsze są znów konkrety – jeśli udało Ci się zwiększyć sprzedaż o 12% albo pozyskać 100 nowych klientów – napisz o tym. Jeśli awansowałeś – wyraźnie to zaznacz.

 

lupa, tafla jezioraKROK 4. SAVOIR VIVRE

Nie musisz rozpisywać się w treści maila, do którego załączysz swoje CV. Jednak wysyłanie pustej wiadomości, bez tytułu, nagłówka czy podpisu może być uznane za nietakt. Warto napisać na jakie stanowisko aplikujesz – w wielu firmach trwa kilka procesów rekrutacyjnych jednocześnie.

Poza samą treścią wiadomości ważne jest, z jakiego adresu e-mail ją wysyłasz. Najlepiej, aby był kombinacją imienia i nazwiska:

annakowalska@email.com | j.kowalski@gmail.com

aniusia@buziaczek.pl | johnny@poczta.com

Sprawdź też ustawienia swojego podpisu. Rekruterzy otrzymują aplikacje z poważnie brzmiących adresów e-mail, jednak w Outlooku na pierwszym miejscu wyświetla się informacja, że CV przesłała na przykład… Basiek.

 

*Fakt, że wysyłasz swoje CV pracodawcy jest jednoznaczne z udzieleniem zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w procesie rekrutacji. Jeśli jednak w ofercie pracy zawarto prośbę o wpisanie do CV stosownej klauzuli – nie zapominaj o tym.

 

KROK 5. FORMA

Profesjonalne CV powinno być estetyczne, czytelne i pozbawione błędów. Postaw na jedną czcionkę – wybierz jej krój spośród tych najpopularniejszych i upewnij się, że obsługuje wszystkie polskie znaki. Literówki, błędy w interpunkcji, czy niepoprawnie zapisane daty od razu przyciągają wzrok. Nie zapisuj swojego CV w nietypowym formacie. Wyślij je w pliku .pdf, ewentualnie .doc. Doświadczenie zawodowe opisz od najnowszego do najstarszego tak, aby obecne stanowisko znalazło się na górze listy.

KROK 6. DŁUGOŚĆ

To MIT, że CV musi zmieścić się na jednej stronie. W przypadku wysoko wykwalifikowanych specjalistów z dużym doświadczeniem to zwyczajnie niemożliwe. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz karierę i do tej pory pracowałeś tylko w jednym czy dwóch miejscach, jednostronne CV to właściwe rozwiązanie dla Ciebie.

dziewczyna trzymająca zdjęcieKROK 7. ZDJĘCIE

Nie ma obowiązku zamieszczania zdjęcia w swoim CV, jednak warto to robić. Profesjonalne, dopasowane do stanowiska zdjęcie, będzie stanowić niewątpliwy atut naszej aplikacji. Fotografia powinna być jak najbardziej aktualna.

Nigdy nie umieszczaj w swojej aplikacji zdjęć:

  • „z ręki” (selfie);
  • z niespodziankami w tle (łokieć kuzyna, meblościanka…);
  • kiepskiej jakości;
  • w nieodpowiednim stroju;
  • prywatnych i nieformalnych.

Profesjonalne zdjęcie nie musi być szalenie formalne – zdjęcie w garniturze, z modnie założonymi rękami dobrze sprawdzi się kiedy szukasz zatrudnienia np. w finansach czy branży nieruchomości. Jeśli jednak aplikujesz do młodego zespołu słynącego z luźnej atmosfery i bardzo swobodnego dress-code’u – wskazany będzie mniej oficjalny image – na przykład koszula – i swobodniejsza pozycja ciała.

 

KROK 8. ZERO NIEPOTRZEBNYCH INFORMACJI

Postaw się na miejscu osoby, która prowadzi rekrutację. Poszukuje ona kandydatów o konkretnych umiejętnościach, określonym doświadczeniu czy specyficznych kompetencjach. Rezygnując z informacji, które nie są wartościowe z punktu widzenia pracodawcy oszczędzasz jego czas. Osobę szukającą managera interesuje przede wszystkim to, czy kandydat zarządzał już zespołem pracowników lub złożonymi projektami, a nie nazwisko panieńskie, czy ukończone gimnazjum. Najważniejsze z punktu widzenia rekrutującego jest zawsze Twoje doświadczenie, kompetencje i umiejętności. Te konkretne, związane z procesem rekrutacji.

Z czego zrezygnować:

Lista jest długa. Do sztandarowych przykładów możemy zaliczyć: adres zameldowania (jeśli w miejscowości X nie mieszkasz od lat), numery PESEL i NIP, stan cywilny, liczbę dzieci, ukończone technikum (chyba, że szukasz pracy bezpośrednio związanej z profilem ukończonej klasy), wakacyjne prace tymczasowe z młodości, kurs wychowawcy kolonijnego (jeśli od 5 lat zajmujesz się tylko IT). Szkolenia i certyfikaty? Wspomnij tylko o tych, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy.

 

KROK 9. BEZ SZTAMPY I BANAŁÓW

Sekcja Umiejętności to jedna z najważniejszych części każdego CV – pod warunkiem, że zawiera konkrety. Jeśli pracowałeś jako doradca klienta, naprawdę nie musisz chwalić się umiejętnością obsługi terminala płatniczego – to oczywiste. Informacja o prawie jazdy w przypadku większości rekrutacji jest zupełnie zbędna, a „punktualność”, „kreatywność”, czy „odporność na stres” brzmią jak frazesy. Dlaczego? Bo… wszyscy o nich piszą.

Jak się wyróżnić? Większość kandydatów napisze w swoich CV, że zna MS Excel (a wg statystyk większość podkoloryzuje ten fakt). Chcesz mieć przewagę? Napisz, że makra i tabele przestawne nie sprawiają Ci problemu (pod warunkiem, że to prawda 😉 ). Byłeś kelnerem? Zamiast pisać, że pilnowałeś czystości i porządku na sali… pochwal się czymś naprawdę fajnym: może w ramach zawodowych obowiązków przygotowałeś event na kilkadziesiąt osób, przygotowałeś ze swoim zespołem kulinarne warsztaty albo byłeś odpowiedzialny za kontakty z dostawcami?

KROK 10. BEZ NAGINANIA PRAWDY

Liczne badania, a przede wszystkim doświadczenia rekruterów pokazują, że kandydaci w swoich CV często mijają się z prawdą. Najczęściej drobne kłamstewka dotyczą czasu pracy w danej firmie (lubimy go zawyżać), posiadanego hobby, poziomu znajomości danego języka obcego lub umiejętności obsługi konkretnych programów komputerowych. Wszelkie nieścisłości i półprawdy prędzej czy później wychodzą na jaw. Nie warto.

KROK 11. TYLKO AKTUALNE INFORMACJE

Na bieżąco aktualizuj swoje CV. Umiejętności i doświadczenie, którymi chwaliłeś się zaraz po studiach, po kilku latach pracy prawdopodobnie przestaną mieć duże znaczenie. Ukończyłeś kurs obsługi programu, którego już się nie używa? To też warto skreślić. Jeśli na początku kariery zawodowej pracowałeś w obsłudze klienta, ale potem całkowicie zmieniłeś branżę – wszystkie szkolenia z „asertywnej sprzedaży” czy „rozmów z trudnym klientem” bez żalu usuń ze swojej aplikacji. Dzięki temu rekruter nie będzie miał wrażenia, że czyta CV sprzed lat, do którego w pośpiechu dodałeś ostatnie miejsce zatrudnienia.

komputer na biurku

KROK 12. ZAINTERESOWANIA

Według niektórych to element, który można całkowicie pominąć. Kandydat nie zostanie przecież zatrudniony dlatego, że lubi teatr albo długie spacery. Z drugiej strony dla rekrutującego to informacja: w jaki sposób osoba się relaksuje, jak rozwija swoje umiejętności po pracy? Jeśli decydujesz się dodać tę część w swoim CV, zastanów się co możesz w ten sposób o sobie opowiedzieć. Jeśli wpisujesz bardzo typowe hobby, np. muzykę, film czy książki – zawęź tę informację do gatunków czy autorów, których lubisz najbardziej. Unikaj chwalenia się hobby, które może wzbudzić kontrowersje (np. polowania, gry hazardowe etc.).

KROK 13. MASZ NIEWIELKIE DOŚWIADCZENIE? KOMBINUJ!

Młodzi pracownicy nie mają łatwego zadania. Czym zapełnić stronę CV jeśli jeszcze nie ma się doświadczenia? Tutaj przydadzą się informacje o działalności studenckiej, kołach naukowych, stażach, praktykach, wygranych konkursach czy wolontariatach. Możesz również pochwalić się pracami sezonowymi i tymczasowymi. Ważna będzie też sekcja z umiejętnościami – może znasz podstawy programowania, grafiki komputerowej albo mówisz po norwesku? Dla rekrutera to bardzo cenne informacje.


Ta checklista pomoże Ci pamiętać o wszystkim:

checklista

 

POBIERZ CHECKLISTĘ


Przeczytaj też:

Personal Branding – Twój profesjonalny wizerunek

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.