Candidate Experience

Terminem Candidate Experience (CX) określa się ogół wrażeń kandydata z udziału w procesie rekrutacji. Na te wrażenia składa się wiele czynników, nie tylko pytania, jakie zadaje rekruter.

Wrażenia kandydata z procesu rekrutacji są ważne. Mają wpływ nie tylko na to, czy podejmie on pracę w Twojej firmie, ale też co opowie rodzinie i znajomym, napisze w sieci, a nawet na to, czy skorzysta z usług / produktów Twojej firmy i czy je komuś poleci … Ci, których nie wybierzemy, pójdą w świat z opinią o nas. Dlatego ważne jest, aby w procesie rekrutacji zadbać o komfort i odczucia kandydata na każdym etapie.

 

Co może wpływać na Candidate Experience?

 • oferta pracy (kompletność, zrozumiałość, forma)
 • przepływ informacji, w tym o etapach procesu rekrutacji i statusie zgłoszenia
 • czas trwania procesu
 • przebieg rozmowy rekrutacyjnej (w tym atmosfera, przygotowanie i prezencja rekrutera, miejsce prowadzenia rozmowy)
 • zgodność proponowanych warunków z zapisami w ofercie
 • proces zatrudnienia i wdrożenia pracownika

 

W badaniu Candidate Experience Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji 73% pracodawców zadeklarowało, że dba o relacje z kandydatami. 68% kandydatów uznało, że jest…kompletnie na odwrót. W czym problem?

Ośmiu na dziesięciu rekrutowanych ma poczucie, że nikt nie zapoznał się z jego aplikacją przed rozmową kwalifikacyjną. Na liście rekruterskich grzeszków są też: pytania wyrwane z kontekstu, niezwiązane z rekrutacją, okazywanie wyższości, brak kontaktu pomimo deklaracji oddzwonienia, czy brak merytorycznego feedbacku. Aż 77% kandydatów chce wiedzieć, dlaczego nie dostali pracy i jakich kompetencji im zabrakło*.

Candidate experience jest podstawą Twojego employer brandingu. Nie da się budować wizerunku pracodawcy na złych fundamentach.

 

Co ocenia kandydat?

OFERTA PRACY
 • ✓ Czytelna oferta
  ✓ Jasno określone wymagania
  ✓ Przejrzyste warunki
  ✓ Pozbawiona błędów
  ✓ Nie wprowadza w błąd

KOMINUKACJA
 • ✓ Info o otrzymaniu aplikacji
  ✓ Info o statusie aplikacji
  ✓ RODO
  ✓ Podziękowanie za udział
  ✓ Info o zakończeniu procesu

PRZEBIEG ROZMOWY
 • ✓ Znajomość CV Kandydata
  ✓ Pytania adekwatne do oferty
  ✓ Poszanowanie prywatności
  ✓ Informacje o ofercie i firmie
  ✓ Czas na własne pytania

KOMFORT
 • ✓ Punktualność rekrutera
  ✓ Przyjazna atmosfera
  ✓ Gościnność
  ✓ Brak pośpiechu
  ✓ Cicha, czysta przestrzeń

FEEDBACK informacja zwrotna
 • ✓ Info o odrzuceniu aplikacji
  ✓ Powód nieotrzymania pracy

ONBOARDING wdrożenie
 • ✓ Zapoznanie z zespołem
  ✓ Wyznaczenie opiekuna
  ✓ Wyjaśnienie procedur
  ✓ Przedstawienie struktury
  ✓ Szczegółowe obowiązki

Ku przestrodze?

 

mężczyzna teczka formularzRozmowa kwalifikacyjna jest silnym stresorem. Pewnie nie da się jej przeprowadzić w sposób w 100% idealny. Nie warto jednak czynić tego doświadczenia jeszcze trudniejszym. Kandydat, który nie ubiega się o stanowisko kreatywne, z dużym prawdopodobieństwem nie ma ochoty opisywać kształtu łyżki, ani deliberować, co zrobiłby gdyby stał się niewidzialny. W odczuciu wielu kandydatów takie pytania są upokarzające. Nie ma też powodu, aby kandydatom aplikującym na niższe i gorzej płatne stanowiska zadawać takie same pytania jak specjalistom i managerom. (KU PRZESTRODZE – polecamy świetny tekst E. Gietki o absurdzie pisania listów motywacyjnych na stanowiska niższego szczebla). W najłagodniejszym wypadku skutkiem naszych błędów będzie wycofanie się kandydata z procesu. W nieco gorszym – o naszym braku profesjonalizmu przeczytają znajomi na Facebooku, usłyszy rodzina, a na pamiątkę na którymś z forów pojawi się przykry wpis (wpisując w wyszukiwarkę „najgorsza rozmowa rekrutacyjna”, można się przekonać, że Internet łatwo nie wybacza i nie zapomina). Najsmutniejsze jest jednak, kiedy kiepskie Candidate Experience sprawia, że źle potraktowany kandydat już nigdy nie kupi naszego produktu ani usługi. Tracimy wtedy nie tylko kandydata, ale też klienta.

 

 

*źródło: badanie Candidate Experience w Polsce N=1961 eRecruiter

Powrót

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.