Zarządzanie ciszą

ścieżka, drzewoJak zarobić na ciszy? Zarządzając hałasem w biurze! To sposób na znaczną poprawę efektywności pracowników. Większa efektywność może przełożyć się na większe przychody.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, 340-milionowa populacja Europy Zachodniej traci każdego roku milion lat zdrowego życia z powodu hałasu[1]. Głośne dźwięki zaburzają rytm serca i wpływają na pracę mózgu, który zaczyna produkować hormony stresu. „Atakowane” jest ciało migdałowate, ośrodek mózgu związany z pamięcią i koncentracją.

Hałas kosztuje

Hałasu doświadczają nie tylko zatrudnieni w zakładach produkcyjnych, ale także pracownicy biurowi. Dzwoniące telefony, podniesione głosy, kiepska akustyka – to wszystko powoduje spadek wydajności. Po każdym rozproszeniu uwagi, pracownik potrzebuje od 10 do 15 minut na powrót do wcześniejszego poziomu koncentracji.

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy odsetek przedsiębiorstw, w których hałas przekracza dopuszczalną normę decybeli sięga nawet 40%[2]. W klasycznym biurze o otwartej przestrzeni poziom hałasu wynosi ok. 60-65 decybeli. Już taki poziom natężenia dźwięku działa negatywnie na ośrodkowy układ nerwowy.

Zarządzanie zespołem poprzez zarządzanie ciszą?

To możliwe! Ustawiając w biurze takie “umilacze” jak kolorowe fotele, czy stoły do piłkarzyków, nie można zapomnieć o strefie wyciszenia. Nie brakuje nowinek technologicznych, które pomagają w redukcji bodźców dźwiękowych. Sektory ciszy, przestawne ścianki, słuchawki wygłuszające, materiały dźwiękoszczelne i ciche urządzenia biurowe to tylko niektóre z pomysłów, które pomogą w redukcji dyskomfortu, zmęczenia i stresu.

„Sza, cicho sza, czas na ciszę…”?

 

Trochę badań:

Czytaj też:

 

[1] https://hrpolska.pl/rozwoj/czytelnia/-10.html
[2] https://www.forbes.pl/kariera/dopuszczalny-poziom-halasu-w-miejscu-pracy-obowiazki-pracodawcy/kmvctgb

O autorze:
Kasia Saj

Specjalista ds. marketingu / Asystent ds. kadr i płac w Human Focus. Na swoim hybrydowym stanowisku łączy kreatywny zmysł z twardym HR. Uwielbia letnie burze, upały, czworonogi i książki.
Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.