Czy potrafisz w krótki i zwięzły sposób opowiedzieć o tym, czym zajmuje się twoja firma? A może wyjaśnić, za co jesteś odpowiedzialny na zajmowanym przez siebie stanowisku? Wbrew pozorom taka błyskawiczna autoprezentacja bywa trudniejsza niż myślisz.
Pół minuty – tyle przeciętnie spędzamy w windzie. Co jeśli znajdziemy się w towarzystwie potencjalnego inwestora albo nowego klienta? A może ta osoba będzie naszym nowym pracownikiem? Do konieczności krótkiej prezentacji może zresztą dojść nie tylko między piętrami, ale też na targach branżowych, podczas konferencji, rozmów o pracę, a nawet na urlopie. To esencjonalne „Kim jesteś i co robisz” zawarte w zaledwie 30 sekundach. Klasyka small talku.
O ile masz typowy zawód i działasz w „standardowej” branży, może być Ci łatwiej. Jesteś na przykład stylistą fryzur i od 2017 roku prowadzisz swój własny salon w centrum dużego miasta, angażujesz się też w liczne projekty, np. czeszesz modeli do sesji zdjęciowych. Proste? Pewnie! Jeśli jednak Twój startup projektuje komponenty tak zaawansowane technologicznie, że nawet inżynier musi się przez chwilę skupić … albo działasz w sektorze RPO i czujesz, że Twój rozmówca nie rozumie pojęcia outsourcingu … albo Twoja firma jest restrukturyzowana i aktualnie zmienia profil działalności … Zanim zdążysz zebrać myśli, wypowiedzieć kilka „yyyy” i przywołać jakiś działający na wyobraźnię przykład okazuje się, że STOP. Czas minął.
Wyszedłeś na osobę, która sama dokładnie nie wie, czym się zajmuje albo gdzie pracuje? Mało profesjonalne. Aby nie popełnić tego błędu w przyszłości i przedstawić siebie i swoje usługi bez stresu – swój elevator pitch przygotuj odpowiednio wcześniej.
Zasady:
- Zapisz sobie w kilku krótkich zdaniach co robi Twoja firma / Ty sam. Następnie wybierz to, co kluczowe. Możesz zacząć od informacji najbardziej ogólnej (to np. branża lub przedmiot działalności).
- Nie wchodź w szczegóły (nie ma na to czasu), ale dodaj wyróżnik (daj się zapamiętać).
- Nie używaj biznesowego żargonu (może być niezrozumiały).
- Jeśli tylko możesz, unikaj wyświechtanych frazesów.
- Przykuj uwagę, wzbudź ciekawość (czasem rozmówca zagaduje nas z grzeczności i nie jest zainteresowany tym, co usłyszy w odpowiedzi. Jeśli jednak Twój „pitch” będzie intrygujący – zostaniesz zauważony!).
Skąd mam wiedzieć, że mój elevator pitch jest w porządku? Niech będzie KTZW:
- Konkretny,
- Treściwy,
- Zrozumiały
- Zwięzły.
To klucz do sukcesu dobrej autoprezentacji.
___________________________________________
Czytaj też: Personal Branding – Twoja marka osobista.
Komentarze (1)