Biegacz – człowiek szczęśliwy

Autorem tekstu jest Jarek Cieśla 
Biegacz długodystansowy, piszący dla Magazynbieganie.pl,
autor książek dla dzieci, współtwórca bloga Biegające Małżeństwo

Zdjęcie autora tekstu podczas treningu biegowego w lesie, cytat

Idealny pracownik jest marzeniem każdego pracodawcy. Powinien sumiennie wykonywać swoje obowiązki, ale również umieć podejmować błyskawicznie trafne decyzje w sytuacji stresowej. Ma także błyszczeć kreatywnością. Tylko gdzie takiego znaleźć? A może tak wśród biegaczy…?

Oczekiwania pracodawcy

Badania przeprowadzone wśród pracodawców, rekruterów oraz psychologów pracy, określiły jakimi cechami powinien wykazywać się idealny pracownik. Wśród nich wymieniono odpowiedzialność, komunikatywność, chęć współpracy z innymi, pewność siebie, dobre radzenie sobie ze stresem. Czy biegacze spełniają te kryteria?

Zdrowie to podstawa

Kontrolowane przerwy w pracy nie zaburzają funkcjonowania firmy. Jednak kiedy pracownik zbyt często przebywa na zwolnieniach lekarskich, to już jest kłopot. W przypadku biegacza takie ryzyko jest dużo mniejsze. Zwiększona odporność i zdrowszy organizm gwarantuje też dłuższe życie, co wykazały badania przeprowadzone dla czasopisma American College of Cardiology. Pracownik, który dba o dobrą jakość swojego organizmu wykazuje się więc odpowiedzialnością.

Pogoda ducha

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zadania jakie nas czekają w pracy mogą wywoływać stres. Biegacz podczas treningów i zawodów wręcz ,,ładuje się” endorfinami, czyli hormonami szczęścia. To później w pozytywny sposób rzutuje na jego podejście do świata. Jest pogodny i życzliwie do wszystkich usposobiony. Łatwiej radzi sobie ze stresem, co przekłada się również na jego pewność siebie. Nie boi się podejmowania trudnych decyzji. Podczas biegu wielokrotnie też zawodnik musi wykazać się siłą swojego charakteru i niezłomnością, co później przenosi na życie prywatne i zawodowe.

Interakcja z innymi

Biegacze znają to uczucie spełnienia i zadowolenia, kiedy właśnie podołali ciężkiemu treningowi. Czują zmęczenie, ale i zarazem radość. Endorfiny ,,buzują”, mięśnie bolą, a człowiek ma poczucie świetnie wykonanej pracy. Uśmiech nie schodzi z twarzy nawet następnego dnia. Potem w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych ta wewnętrzna radość emanuje na zewnątrz. Dobrze pracuje się z ludźmi, którzy są szczęśliwi. Wykazują oni też większą chęć współpracy z innymi i doskonałą komunikatywność. Badania opisane w czasopiśmie American College of Sports Medicine wykazały, że osoby systematycznie biegające w automatyczny sposób poprawiają swój nastrój.

Najlepszy wybór

Jak więc widać biegacz, to taki stwór jakby z innej planety. Cieszy się, kiedy dostaje w kość i gdy pot spływa mu po karku. Po dotarciu do mety, tylko przez krótki moment ma wszystkiego dość. Po chwili planuje kolejny start, chociaż na trasie zarzekał się, że ,,już nigdy więcej”. Trudności w pracy nie są dla niego przeszkodą. Jeśli pokonało się piekielny ultramaraton w Beskidach, to czy coś może jeszcze bardziej przerażać? Biegacz, to uparciuch, ale taki pozytywny, z uśmiechem na ustach. Lubi wyzwania i nie boi się stresu. Warto mieć takiego pracownika, który nie tylko zaraża pogodą ducha, ale też potrafi doskonale gospodarować swoim czasem. O tym jednak opowiemy w następnym artykule.

Źródła:
– http://www.xn--poradnikprzedsibiorcy-v0c.pl/,
– https://emat.com.pl,
– https://www.health.harvard.edu,

 

____________________

Czytaj też:

Biegacz – Pracownik  https://humanfocus.pl/2020/01/23/biegacz-pracownik/

Praca dla Biegacza –  https://humanfocus.pl/aktualnosci/praca-dla-biegacza/

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.