Zmiany na rynku pracy

SKOŃCZYŁ SIĘ RYNEK PRACOWNIKA, BUDOWANY PRZEZ LATA I WYDAWAŁOBY SIĘ BARDZO STABILNY.

Epidemia koronowirusa już zakłóciła nasze życie. Wielu z nas w trakcie epidemii dotknie redukcja wynagrodzeń, niektórzy stracą pracę.

Ankieta przeprowadzona w grupie Praca Dla Biegacza daje nam informacje o polaryzacji rynku. Część firm ma się dobrze, 40 – 50% odpowiedzi potwierdza stabilną sytuację. Pozostali informują o konkretnych zmianach, które ich dotykają. (stan na 29. marca)

Jak wiele osób dotknie zmiana w najbliższych tygodniach? To zależy przede wszystkim od tego, jak długo gospodarka będzie musiała pracować w wersji pełnej ograniczeń. Ostatnie dni miesiąca to dodatkowe niewiadome. Część pracodawców nurtuje pytanie – czy i komu wręczyć wypowiedzenie?

Co to dla nas oznacza? Będzie trudniej znaleźć nową pracę.

Zwiększona podaż osób szukających pracy w konsekwencji obniży stawki wynagrodzeń w części branż. Przyczyni się do tego sytuacja firm, ponieważ wiele firm naprawdę będzie walczyć o przetrwanie.

Problemy najszybciej dotkną mikroprzedsiębiorstwa (firmy te zazwyczaj nie mają rezerw kapitałowych), podobnie samozatrudnionych, osób pracujących na umowach zleceniu oraz w oparciu o pracę tymczasową. Polacy, którzy pracują za granicą i czasowo wracają do kraju, również są w trudnej sytuacji.

Przed nami kluczowe tygodnie, które będą pogarszać sytuację na rynku. Nie wiadomo jeszcze jak głębokie będą zmiany i która część gospodarki przetrwa kryzys w najlepszej kondycji. Dopiero stan na koniec wskaże nam jasne kierunki zmian. Wówczas będziemy mieli informacje, gdzie jest zapotrzebowanie na pracowników, jakie kompetencje są poszukiwane, jak się przebranżowić, jakich szkoleń potrzebujemy.

Wielu z nas z pewnością nie będzie czekać, tylko zacznie poszukiwać rozwiązań w tzw. międzyczasie. Obserwacja sytuacji, analiza różnych sektorów, szukanie nowych pomysłów. Może w ten sposób potrafimy przewidzieć, gdzie będzie ruch biznesowy i zapotrzebowanie na pracę.

Ważna będzie także wymiana informacji o rodzących się możliwościach.

Z drugiej strony pojawi się zapotrzebowanie na szkolenia pozwalające na szybkie zdobycie konkretnych kompetencji. Część szkoleń będzie realizowana w formule on-line. Oczywiście nie wszystko jest możliwe zdalnie, wiele działań będzie tylko w realu.

Dziś większość rekrutacji została wstrzymana. Jeśli jednak widzicie wokół siebie, że są wolne miejsca pracy, informujcie nas o tym. Możecie udostępniać wiadomości na grupie Praca Dla Biegacza. Kierujcie bezpośrednio do nas firmy, które aktywnie poszukują pracowników. Przygotujemy informacje, nagłośnimy temat.

Z góry dziękuję za wszelkie zaangażowanie
Tomasz Nalewajko

  • Dla zobrazowania skali problemu dane statystyczne (stan na koniec 2018 roku)
    * 4 075 000 – osoby pracujące w mikroprzedsiębiorstwach wg GUS (max. 9 zatrudnionych), liczba uwzględnia samozatrudnionych
    * 1 300 000 – samozatrudnieni (wg Dziennik Gazeta Prawna)
    * 1 300 000 – osoby pracujące na umowach zlecenie lub o dzieło (wg Dziennik Gazeta Prawna)

#zmiana #rynekpracy #pracadlabiegacza #pracawczasieepidemii #epidemiazmieniarynek

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.