W rekrutacji oferta ma kontrofertę

W rekrutacji specjalistów oferta zatrudnienia ma zazwyczaj kontrofertę. Takie są prawa rynku. Pracodawco – czy jesteś przygotowany na kontrofertę❓  Pracowniku – co wybierasz❓

? Pierwszą kontroferta, na którą powinna być przygotowana firma oferująca zatrudnienie jest kontroferta dotychczasowego pracodawcy. Nierzadko kandydaci uczestniczą w rekrutacji, żeby udać się do swojego szefa i powiedzieć jaką mają ofertę od konkurencji. Oczywiście liczą na przebicie stawki,  może porównywalna propozycja wystarczy❓ Im więksi specjaliści tym większa skłonność szefów do podwyżek, im większy deficyt branżowy pracowników tym szansa na zwyżkę rośnie, np. sektor IT.

? Takie historie miały miejsce od dawna. Jednak 10 lat temu pracodawcy rzadko składali kontroferty, dziś robią to zdecydowanie częściej. Wieloletnie statystyki pokazywały, że pracownik którego zatrzymała kontroferta prawdopodobnie odejdzie od pracodawcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Zaznaczam pokazywały, bo mam przekonanie, że zmiany postępują w takim tempie, że coraz rzadziej patrzymy na takie dane, a częściej interesuje managerów rozwiązanie obecnego problemu

? Kolejne źródła kontroferty – Kandydaci często uczestniczą w więcej niż jednym procesie rekrutacyjnym jednocześnie. Nawet jeśli ktoś nie myślał o z mianie pracy, gdy trafia do niego headhunter to zaczyna oglądanie ofert rynkowych i aplikuje na inne wakaty. Wiele zależy od tego w jakim tempie toczy się główny proces rekrutacyjny. Im więcej czasu trwa, tym rośnie prawdopodobieństwo, że super kandydat na stole będzie miał więcej ofert.

? Co robić? Ktoś kiedyś zapytał „jak żyć Panie Premierze❓”

? Firma powinna się przygotować do negocjacji w ramach oferty / kontroferty. Warto określić zasady i nieprzekraczalne granice.

? Wszelkie działania – przede wszystkim rekrutacje należy prowadzić sprawnie, nie przeciągając terminów. Etapy negocjacji warto również ubrać w ramy czasowe.

? Inwestuj w rozwój pracowników. Myślisz, że przygotowujesz ludzi dla innych❓ Czasem tak, jednak gdy w firmie istnieje kultura systematycznego rozwoju kompetencji, zazwyczaj towarzyszy temu łatwość w odtwarzaniu kadry.

Co ma robić rozchwytywany specjalista❓

 

? Każdy ma swoje życie i powinien o nim sam decydować. Nie działaj impulsowo. Czasem lepsza finansowo oferta może być gorsza z innych powodów. Może warto zastanowić się, z którym pracodawcą wiążą mnie moje wartości. Szanujmy się wzajemnie.

#rynekpracy #humanresources #zatrudnienie #rekrutacja #nowapraca #headhunter #ofertapracy #kontroferta #kariera

_____________

Czytaj też:

Oferta Pracy od byłego pracodawcy

Czy zatrudnić osobę, którą kiedyś zwolniłem?

Rekrutacja nie jest lekiem na wszystkie problemy firmy

Dlaczego rekrutacja to handel?

Jesteś tak dobry, jak dobrych masz pracowników

Komunikacja wewnętrzna – co i dlaczego komunikować pracownikom?

Employee Experience – ogół wrażeń pracownika

Employee Advocacy – pracownik Twoim ambasadorem

Offboarding – sztuka rozstania z pracownikiem

 

 

O autorze:
Tomasz Nalewajko

profil zawodowy na LinkedIn

Jestem przedsiębiorcą. Jako Headhunter od lat pozyskuję kadrę managerską i specjalistów. Jako konsultant wspieram klientów w tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które skutecznie rozwijają ich biznes, z uwzględnieniem pracowników jako kluczowego zasobu firmy. Pracowników uważam za pierwszych i najważniejszych klientów firmy. Jeśli oni Cię „kupują” to jest to pierwszy krok do sukcesu biznesowego.

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.