Zlecasz pracę kilku headhunterom jednocześnie❓Czy oni o tym wiedzą ❓Co zyskujesz, co tracisz❓
Mam obecnie zlecenie, na które mam wyłączność do końca stycznia 2024. Sporo czasu, gdyby nie okres świąteczno-noworoczny to powiedziałbym, że dużo.
➡️ Świadomie biorę zlecenia tylko na wyłączność. Oznacza to, że rekrutację na daną pozycję prowadzę tylko ja. Wiem jednak, że nie zawsze tak jest.
Kiedyś byłem w centrum zamieszania, gdy 2 headhunterów dotarło równocześnie do tego samego człowieka. Co ciekawe, pracodawca dał mi zlecenie na wyłączność. Okazało się, że dał więcej zleceń na wyłączność. Była to rekrutacja wysokiej klasy specjalistów z przemysłu, więc dotarcie do tych samych osób było tylko kwestią czasu. Temat odpuściłem. Pracodawca moim zdaniem stracił mocno na reputacji w swojej branży, bo konkretni fachowcy nie chcieli z nim już rozmawiać. Dlaczego❓ Był problem z zaufaniem.
Może ktoś uważa, że dając zlecenie na tę samą pozycję kilku headhuneterom zyskuje większy zasięg. Inni myślą, że współzawodnictwo pomaga w osiąganiu celów. Ja mam inne zdanie.
Może być sporo szkód wizerunkowych dla pracodawcy.
➡️ Dobry headhunter dociera do odpowiednich osób i zazwyczaj robi to bez szumu.
Jeśli pracujesz z jednym dobrym headhunterem, to prawdopodobnie zna on bardzo dobrze Twoją firmę i zespół. Dzięki temu jest prawdziwym partnerem w rozwoju pracodawcy.
Oczywiście wszystkie dobre zlecenia chciałbym mieć ja. Traktując poważnie klientów uważam, że czasem warto pracować z kilkoma headhunterami jednocześnie.
Oto sytuacje, w których może to mieć sens:
➡️ wąskie specjalizacje headhunterów, czasem może się okazać, że przyda nam się dodatkowy specjalista
➡️ potrzebna wyjątkowa dyskrecja – ktoś skutecznie rekrutuje nam pracowników, jednak jego aktywność jest widoczna, co jest podstawą skuteczności tej osoby. Zlecenie na mocno dyskretną rekrutację można dać innemu headhunterowi
➡️ inny region oddziaływania – część headhunterów jest mocna w określonym regionie
A Ty masz swojego zaufanego headhuntera❓
_____________
Czytaj też:
Czy zatrudnić osobę, którą kiedyś zwolniłem?
W rekrutacji oferta ma kontrofertę
Oferta pracy od byłego pracodawcy
Dlaczego nowi zarabiają więcej?
Dlaczego rekrutacja to handel?
Jesteś tak dobry, jak dobrych masz pracowników
Komunikacja wewnętrzna – co i dlaczego komunikować pracownikom?
Employee Advocacy – pracownik Twoim ambasadorem