Wypalamy się, zużywamy się… – co dalej?

“Pozyskujemy już ludzi z dalekiej Azji i Ameryki Południowej, bo zasoby pracowników rosyjskojęzycznych się skończyły” – Taka jest rzeczywistość firm produkcyjnych, oczami mojego rozmówcy – managera zarządzającego firmą z sektora przemysłowego.

➡️ Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw Europy, jednocześnie od lat jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek. Głównym zagrożeniem są wieloletnie procesy demograficzne i brak realnych rozwiązań systemowych, które miałyby temu przeciwdziałać.

Na rynku pracy co roku mamy ubytek kolejnych kilkuset tysięcy Polaków – to różnice między liczbą odchodzących na emeryturę, a tych wchodzących na rynek.

Jan Kaczmarek z Kabaretu Egida śpiewał kiedyś

“Wypalamy się, zużywamy się

Choć czujemy się piękni i młodzi

Jeszcze każdy z nas krzepę ma i gaz

Tyle w sobie młodzieńczej radości”

Co dalej?

➡️ Czeka nas przyspieszenie procesów automatyzacji i dalszy rozwój AI.
➡️ Trzeba szukać sposobów na aktywizację silversów, wspierać ich zmiany zawodowe
➡️ Bez pozyskania pracowników z imigracji wiele branż czekają problemy
➡️ Nie będzie w Polsce nowych inwestycji ze względu na tanią siłę roboczą. W ostatnich miesiącach zauważam kolejne decyzje globalnych koncernów o przeniesieniu share services z Polski np. do Indii
➡️ Mierzymy się z presją płacową. Na rynku najtrudniej obecnie mają specjaliści, kierownicy szczebla operacyjnego. Spłaszczenie płac ich najbardziej dotyka. U wielu osób pojawia się frustracja. Widzę to w procesach rekrutacyjnych.

Procesy zmian przyspieszają. Rynek pracy się zmienia, warto szukać swoich szans i rozwijać swoje kompetencje zgodnie z trendami.

 

A Wy jakie widzicie obszary rozwoju dla specjalistów na najbliższe lata?

_____________

Czytaj też:

Rekrutacja to sport zespołowy

Czy zatrudnić osobę, którą kiedyś zwolniłem?

W rekrutacji oferta ma kontrofertę

Oferta pracy od byłego pracodawcy

Dlaczego nowi zarabiają więcej?

Niech wygra najlepszy

Dlaczego rekrutacja to handel?

 

 

O autorze:
Tomasz Nalewajko – więcej na www.tomasznalewajko.pl 

profil zawodowy na LinkedIn

Jako Headhunter od lat pozyskuję kadrę managerską i specjalistów. Jako wspieram klientów w tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które skutecznie rozwijają ich biznes, z uwzględnieniem pracowników jako kluczowego zasobu firmy. Pracowników uważam za pierwszych i najważniejszych klientów firmy. Jeśli oni Cię „kupują” to jest to pierwszy krok do sukcesu biznesowego.

 

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.