Kandydat Nieidealny – Czy zatrudniasz? Kiedy jest nieidealny? Niedopasowany, a może nie w pełni zdrowy?
Kiedy uznajesz, że dopasowanie kandydata do profilu jest ok? Ile %, w ilu kompetencjach? Assesment, analiza itd.
Kogo wykluczasz z udziału w rekrutacji, kto sam się wyklucza?
Żyjemy w zachodniej kulturze, to kultura sukcesu, kultura wysokiej wydajności pracy. W Polsce mamy dostęp do nowoczesnej medycyny. Dziś żyją ludzie, którzy dawniej nie mieliby szans na życie. Żyją i chcą dalej żyć. Są zawody, w których zdrowie musi być super, bo np. ma to wpływ na bezpieczeństwo innych. W wielu zawodach stan zdrowia nie ma jednak większego znaczenia.
Są osoby, które chorują przewlekle. Może zaczęły chorować pracując na umowie zlecenia, może w trakcie umowy o pracę na czas określony. Zasiłek chorobowy będzie należny także po dacie zakończenia umowy. Jednak co, jeśli ktoś potrzebuje nowej pracy? Wie, że z tą chorobą będzie funkcjonować do końca swoich dni. Chce jednak normalnie żyć.
Bardzo rzadko widzę w CV przerwę w karierze związaną z podratowaniem zdrowia. Choroba to temat tabu. W Polsce miliony ludzi choruje przewlekle. Miewają bardzo trudne okresy, wielu z nich to bardzo dobrzy pracownicy. Temat jednak gdzieś znika, wysuwa się poza nawias.
Czy chorzy to są ludzie niewidzialni, czy tak chcemy ich widzieć rynkowo?
Zachowując się profesjonalnie w rekrutacji unikam tematów prywatnych, są też pewne ograniczenia prawne. Cześć osób jednak otwiera się sama, bo mają zaufanie, bo tego potrzebują.
Co możesz zrobić, żeby ograniczyć wykluczenie?
A może taki punkt widzenia – choroba to doświadczenie, które pozwala zdobyć nowe, ważne kompetencje.
____________
Czytaj też:
Czy zatrudnić osobę, którą kiedyś zwolniłem?
W rekrutacji oferta ma kontrofertę
Oferta pracy od byłego pracodawcy
Dlaczego nowi zarabiają więcej?
Dlaczego rekrutacja to handel?