Terminowani z końcem miesiąca.

Co zrobisz gdy dostaniesz wypowiedzenie? #Podpowiadam

W piątek znów sypnęło wypowiedzeniami. Widać to na LinkedIn. Niektórzy pokazali już przed weekendem, że są OpenToWork, wiele osób zrobi to dzisiaj. Będą też tacy, którzy nie przyznają się do tej sytuacji.

Bywa, że otrzymane wypowiedzenie jest wielką szansą. Potrzeba zmiany była w głowie, strach przed zmianą jednak ją przykrywał.

Wśród osób z zieloną ramką są też takie, które same zakończyły pracę, mimo że nie miały alternatywy. Teraz nie ma wyjścia, trzeba zmierzyć się z wyzwaniem.

Co robić w takiej sytuacji?

Pomysły są różne, wśród nich „najpierw odpocznę” lub „zrobię sobie wakacje”. Każdy sam odpowiada za swoje życie i zrobi co uważa.

Dzielę się moimi doświadczeniami. Ucieszę się, jeśli przydadzą się chociaż jednej osobie.

 

Ocena sytuacji i plan gry – zacznij od tego. Jeśli pojedziesz na wakacje, to niech to będzie działanie planowe, nie impuls.

Pytania przydatne przy analizie:

➡️ Jaką mam poduszką finansową? Jak długo mogę nie pracować?

➡️ Ile kasy muszę przynosić do budżetu domowego, żeby nie było rewolucji (chyba że chcę rewolucji)?

➡️ Kim jestem zawodowo?

➡️ Co chcę w życiu robić? Czy chcę wykorzystać ten czas do zmiany branży, stanowiska, a może zawodu?

➡️ Zrób analizę SWOT swojej osoby.

Czy już wiesz kim jesteś? Jeśli masz wątpliwości, a potrzebujesz pracy to zdecyduj.

 

Teraz możesz zrobić plan gry. Jeśli po ocenie sytuacji nadal chcesz odpocząć to wpisz to w swój plan

➡️ Na jakich pozycjach i gdzie mogę pracować? Kto może zdecydować o moim zatrudnieniu? Jaki przekaz i do kogo mam skierować? Kto powinien wiedzieć, że jestem do wzięcia?

➡️ Odpowiedzi na te pytania powinny zamienić się w listy firm, osób, lokalizacji. Wśród tych osób będą managerowie, rekruterzy, headhunterzy, znajomi biznesowi. Ta lista powinna się rozwijać do czasu, aż znajdziesz pracę?

➡️ Zrób CV, a w nim napisz kim jesteś (na początku) i pokaż najważniejsze fakty. Pamiętaj że odbiorca czyta CV od góry od lewej strony i w każdej chwili może przestać czytać.

➡️ Masz przekaz, masz listę to ruszaj. Bierz sprawy w swoje ręce, docieraj do odpowiednich osób, informuj, pytaj. Potrzebujesz skali, każdy kolejny kontakt to dodatkowa szansa.

➡️ Są jeszcze oferty pracy w postaci ogłoszeń, to tylko część możliwości. Jak zaaplikujesz na ogłoszenie, to zazwyczaj tylko czekasz.

 

Kluczowa zasada – nie stawiaj na jednego konia.

Jak w jednym miejscu idzie dobrze i liczysz na tę prace, to nie zawieszaj innych działań. Wiele osób zawiodło się w takiej sytuacji.

Ten wpis to sygnalizacja tematu, więcej wymaga czasu.

Jak większość osób, nie wiesz jak skutecznie szukać pracy, to normalne – robisz to rzadko. Zdarza się, że teraz będzie ten pierwszy raz w życiu.

 

Poszukiwanie pracy to robota na pełen etat i zadanie dla cierpliwych.

Skutecznej zmiany życzę wszystkim #OpenToWork!

 

 

O autorze:
Tomasz Nalewajko

profil zawodowy na LinkedIn

Jako Headhunter od lat pozyskuję kadrę managerską i specjalistów. Jako wspieram klientów w tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które skutecznie rozwijają ich biznes, z uwzględnieniem pracowników jako kluczowego zasobu firmy. Pracowników uważam za pierwszych i najważniejszych klientów firmy. Jeśli oni Cię „kupują” to jest to pierwszy krok do sukcesu biznesowego.

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.