„…Dla mnie 99% rekruterów, headhunterów i całej tej zgrai do odstrzału za brak szacunku dla ludzi i ich czasu. To śmierdzące lenie…”
Taki komentarz pojawił się pod moim postem o pomyśle na ustawowy nakaz odpowiadania na przesłane CV.
Pomysł autora komentarza, jak i pomysł na ustawę nie dadzą osobom szukającym pracy żadnej korzyści w postaci znalezionej pracy.
➡️ Moja sugestia – jeśli potrzebujesz pracy to zajmij się tym, na co masz wpływ.
- Zrób analizę swojej osoby – kim jesteś? co potrafisz? Mocne strony, kluczowe kompetencje.
- Gdzie chcesz, możesz pracować? Branże, firmy, stanowiska, lokalizacje itd.
- Zastanów się, kto zatrudnia takie osoby i czego powinien dowiedzieć się o Tobie?
- Zrób dobry przekaz o sobie, CV jest w tym najważniejsze. Przyłóż się, niech ono będzie spersonalizowane. Jak do CV się nie przyłożysz, to własna laurka nie będzie wyglądać najlepiej
- Działaj, nie czekaj – twórz listy firm, osób, które zatrudniają. Informuj znajomych. Docieraj do wszystkich i informuj. Twórz pozytywny przekaz (tak wiem, jest ciężko). Negatywny przekaz przyciąga innych, którzy go tworzą i razem można sobie ponarzekać. Pozytywny przekaz nie oznacza głoszenia nowiny „jest dobrze”. Pokazuj, że warto się z Tobą zadawać, zatrudnić Ciebie, bo z tego są korzyści.
- Na ogłoszenia też odpowiadaj. Ale ta część rynku działa, jak działa. Sporo ofert jest nieaktualnych, albo rekruterzy są zawaleni setkami, a czasem tysiącami aplikacji. Nie obrażaj się, gdy nie masz odpowiedzi. Czekając nie „likwiduj” rekruterów w swojej głowie i nie kreuj pomysłów jak zrobić z nimi porządek. Swoją energię spożytkuj na pomysły, które coś wnoszą na Twojej drodze.
- I nie odpuszczaj, procesy rekrutacyjne w Polsce trwają coraz dłużej i potrzeba cierpliwości i konsekwencji w szukaniu pracy.
Przytaczam za „Forbes” – “…Wydłużenie procesów rekrutacyjnych jest zjawiskiem, które aktualnie dotyka niemal każdej branży… “– zauważa Karolina Szyndler, Senior Director w Hays Poland.
➡️ Jest taka sprawdzona zasada – Jeśli uważasz, że nie masz wpływu na nic, to masz rację.
Polecam ćwiczenie – „Uważam, że mam wpływ na ……..”
I wymyślaj, zapisuj i zajmij się tym.
A Ty, jak uważasz, na co masz wpływ, gdy szukasz pracy?
___________
Czytaj też:
Czy zatrudnić osobę, którą kiedyś zwolniłem?
W rekrutacji oferta ma kontrofertę
Oferta pracy od byłego pracodawcy