Employee Experience

Ostatnio często słyszymy, jak ważne są Candidate Experience, czy Offboarding. Nie można jednak budować silnego wizerunku pracodawcy (Employer Branding) skupiając się tylko na pierwszym wrażeniu pracownika o firmie, czy jego ostatnich dniach na zajmowanym stanowisku. Co z czasem kiedy pracownik rzeczywiście pełni obowiązki na danym stanowisku?

 

Ten czas to właśnie Employee Experience, czyli ogół doświadczeń pracownika z danym pracodawcą, jego opinie i odczucia związane z okresem zatrudnienia w danej firmie. Podejmując się świadomego Employee Experience Management (zarządzania ogółem doświadczeń pracownika) możemy w holistyczny, kompleksowy sposób zarządzać kadrami.

 

Co składa się na Employee Experience?

KULTURA ORGANIZACJI
 • ✓Onboarding
  ✓ Komunikacja
  ✓ Struktura organizacyjna
  ✓ Misja i wartości
  ✓ Styl zarządzania
  ✓ Współpraca
  ✓Efektywność

NARZĘDZIA
 • ✓ Technologie
  ✓ Aplikacje
  ✓ Komunikatory
  ✓ Maszyny
  ✓ Urządzenia
  ✓ Artykuły biurowe
  ✓ Oprogramowanie

OTOCZENIE
 • ✓ Środowisko pracy
  ✓ Wiek
  ✓ Różnorodność
  ✓ Dress code
  ✓ Ergonomia
  ✓ Kolorystyka
  ✓ Czystość

PŁACA I ROZWÓJ
 • ✓ Wynagrodzenie
  ✓ Benefity
  ✓ Odpowiedzialność
  ✓ Stopień samodzielności
  ✓ Rozwój zawodowy
  ✓Możliwość awansu
  ✓ Szkolenia

 

 

Nie da się ukryć, że elementów składających się na EE jest bardzo dużo. Każdy z nich stanowi odrębną kwestię, często wymagającą odpowiedniej strategii, czasem zaś procesowego czy proceduralnego podejścia. O ile o niektóre te aspekty możemy zadbać od ręki, o tyle inne będą czaso- i pracochłonne. Pamiętajmy też, że nie ma organizacji idealnej. Dla jednego pracownika luźny dress code będzie spełnieniem marzeń, a dla innego niedogodnością. Jeden pracownik marzy o wolności i samodzielności, inny lepiej odnajduje się w nieco sztywniejszych strukturach. O kwestii dopasowania pracowników do organizacji warto pamiętać już na etapie rekrutacji, aby pozwolić obu stronom na uniknięcie rozczarowań.

 

Grafika z sylwetką mężczyzny, który pyta: co robię, na co mam wpływ, z kim pracuję, co mnie motywuje, ile zarabiam, czy jestem doceniany, jak docierają do mnie informacje, z jakich narzędzi korzystam?Dlaczego Employee Experience jest ważne?

 

Im bardziej pozytywny będzie ogół doświadczeń pracownika z naszą firmą, tym silniejszy wizerunek dobrego pracodawcy zbudujemy. Pozytywne Employee Experience pozwoli zmniejszyć rotację, obniżyć koszty rekrutacji i ryzyko nieobsadzonych stanowisk oraz przyciągać najlepsze talenty, bo zadowolony zespół będzie dzielić się pozytywną opinią z innymi.

Pracownicy ogólnie zadowoleni z warunków i atmosfery będą efektywniejsi i bardziej odporni na wypalenie zawodowe. Ich zaangażowanie i motywacja przełożą się na jakość tworzonych usług / wytwarzanych produktów / realizowanych procesów, budowanie przewagi konkurencyjnej, a co najważniejsze – wpłyną na Customer Experience, czyli satysfakcję klientów.

 

Nie ma Customer Experience bez Employee Experience

 

Pracujemy dzięki klientom i dla nich, dlatego nie zapominajmy o pierwszym, wewnętrznym kliencie naszej firmy – pracowniku. W dobie troski o konsumentów i kontrahentów, zabiegania o ich uwagę i zaangażowanie, jesteśmy w stanie dopasować procesy do ich wymagań i potrzeb. Czy tak samo postępujemy z pracownikami? Pracownik niezadowolony z atmosfery i sytuacji w firmie – przekazuje negatywne emocje na zewnątrz. Jeśli czuje, że nikt o niego nie dba, nie będzie wydajnie dbał o samopoczucie klientów. Dlatego raz na jakiś czas warto spojrzeć na firmę oczami pracownika i przyjrzeć się elementom, które składają się na Employee Experience. Może któreś z nich wymagają „odświeżenia”?

Candidate Experience + Employee Experience + Employee Advocacy = Employer Branding

_____________________________________

Przeczytaj też: Candidate Experience

Employee Advocacy – Pracownik Twoim Ambasadorem

Offboarding – sztuka rozstania

 

O autorze:
Kasia Saj

Specjalista ds. marketingu / Asystent ds. kadr i płac w Human Focus. Na swoim hybrydowym stanowisku łączy kreatywny zmysł z twardym HR. Uwielbia letnie burze, upały, czworonogi i książki.
Powrót

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.