Dlaczego nowi zarabiają więcej?

Dlaczego nowi pracownicy zarabiają więcej­❓

To pytanie coraz częściej pojawia się w dyskusji, bo wraz ze wzrostem poziomu inflacji coraz częściej zwracamy uwagę na nasze zarobki.

? Zanim zajmę się odpowiedzią pytanie dotyczące zarobków postawię kolejne. Dlaczego nowi klienci banków dostają lepsze oferty❓ Tutaj łatwiej o odpowiedź – banki chcą przyciągnąć nowych klientów z nową kasą, a potem jak już będą klientami to większość z nich nie będzie sobie zaprzątać głowy zmianą banku.

✅ Nowi pracownicy zarabiają więcej, bo pracodawcy chcą ich przyciągnąć lepszą ofertą. Mamy rynek pracownika i raczej rzadko zmiana pracy spowodowana jest utratą dotychczasowego zajęcia. Nowa praca to zazwyczaj spore wydarzenie w życiu (chociaż są tacy którzy podchodzą swobodnie do sprawy). Powód zmiany pracy powinien być istotny, jednym z nich może być wyższy poziom wynagrodzenia. Oczywiście powodów można wymienić więcej, ale jako rekruter słyszałem wielokrotnie ? „jak już zmieniam to chcę sobie poprawić” lub ? „nie chce zarabiać mniej niż dotychczas”, co w tłumaczeniu rekrutera oznacza #ChcęZarabiaćWięcej. Czy to źle? Nie, dla mnie to normalne.

“Nowy”  i “stary” pracownik

✅ Problem mają pracodawcy oraz tzw. „starzy pracownicy”. Jeśli firma dość często rekrutuje nowych pracowników i wzrasta rynkowo wówczas te różnice w wynagrodzeniach nie będą specjalnie zauważalne. Są też pracodawcy, u których na większości stanowisk zarobki są bardzo dobre na tle rynku i tu nie ma problemu, … ale oni przecież muszą mieć to tło.

✅ Istotny problem może być, gdy kogoś nowego chce zrekrutować Firma, w której sporo jest pracowników o wieloletnim stażu, a nie ma w niej narzędzi rewaloryzacji wynagrodzeń np. indeksacja, dodatek stażowy. Zapewne nowym powinna zaoferować więcej niż obecnie zarabiają „starzy pracownicy”. Dyrekcja może chcieć to ukryć, bo obawia się, że „włoży kij w mrowisko” i rozpocznie dyskusje o wynagrodzeniach. Ale czy to rozwiąże problem? Dyskutujemy o jawności wynagrodzeń w ofertach pracy. Jestem jej zwolennikiem, ale jak widać nie zawsze wszystko jest takie proste.

? Podsumowując, jak już mamy pracowników, z których jesteśmy zadowoleni to dbajmy o nich. Zarządzajmy świadomie poziomem wynagrodzeń i informacją w tym zakresie. To się po prostu opłaca. Jak dobry pracownik odejdzie, to zapewne nowemu zapłacimy więcej i jeszcze poniesiemy koszty jego wdrożenia. Pamiętajmy też, że z pracy w naszych firmach utrzymują swoje rodziny. Dzisiejsza sytuacja rynkowa jest bardzo nieprzewidywalna.  Stabilność jest ważna i dla pracodawcy i pracowników.

_____________

Czytaj też:

Czy zatrudnić osobę, którą kiedyś zwolniłem?

W rekrutacji oferta ma kontrofertę

Oferta pracy od byłego pracodawcy

Dlaczego rekrutacja to handel?

Jesteś tak dobry, jak dobrych masz pracowników

Komunikacja wewnętrzna – co i dlaczego komunikować pracownikom?

EVP – wartości pracodawcy

Employee Advocacy – pracownik Twoim ambasadorem

Offboarding – sztuka rozstania z pracownikiem

 

O autorze:
Tomasz Nalewajko

profil zawodowy na LinkedIn

Jestem przedsiębiorcą. Jako Headhunter od lat pozyskuję kadrę managerską i specjalistów. Jako konsultant wspieram klientów w tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które skutecznie rozwijają ich biznes, z uwzględnieniem pracowników jako kluczowego zasobu firmy. Pracowników uważam za pierwszych i najważniejszych klientów firmy. Jeśli oni Cię „kupują” to jest to pierwszy krok do sukcesu biznesowego.

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.